RABASOVA GALERIE RAKOVNÍK1584
Kvarteto Martinů
Rabasova galerie Rakovník
Nadace Bohuslava Martinů
Heroldova síň
10. dubna 2003 v 19.30 h
Lubomír Havlák – 1. housle
Petr Matěják – 2. housle
Jan Jíša – viola
Jitka Vlašánková – violoncello
host: Robert Stallman (USA) – flétna

  Program:  
W. A. Mozart – R. Stallman Kvartet D dur pro flétnu, housle, violu a violoncello, K. 311 (Allegro con spirito, Andante con espressione, Rondo: Allegro)
Bohuslav Martinů – Smyčcový kvartet č. 2 (Moderato, Andante, Allegro)

  Přestávka  
Claude Debussy – String Quartet in g minor, op. 10 (Animé et trés dédidé, Assez vif et bien rythmé, Andantino, doucement expressif, Trés modéré)

     Kvarteto Martinů vzniklo v roce 1976 na pražské konzervatoři ve třídě prof. Viktora Moučky, člena Vlachova kvarteta. Během dalšího studia na AMU přešli členové kvarteta pod vedením prof. Antonína Kohouta, člena Smetanova Kvarteta, a zároveň se zúčastňovali celé řady interpretačních kursů v čele se známými osobnostmi – členy Tel Aviv kvarteta, Amadeus kvarteta, Guarneri kvarteta, Julliard kvarteta či Alban Berg kvarteta.
     Kvarteto se zúčastnilo několika mezinárodních interpretačních soutěží, z nichž z 8 účastí získalo 8 cen a 7 laureátských titulů. Mezi nejvýznamnější patřily soutěže v Portsmouth (V. Británie), soutěž ARD v Mnichově, Evian (Francie), Pražské jaro a další.
     Kvarteto Martinů vystupovalo ve většině evropských zemí, na Kubě a v USA. Koncertovalo na mezinárodních festivalech Pražské jaro, Orlando festival v Holandsku, na přehlídce smyčcových kvartet v Paříži, v Kuhmo ve Finsku, v Bathu v Anglii či na festivalu ve Frankfurtu nad Mohanem.
     Kvarteto pravidelně spolupracuje s českým rozhlasem a televizí. Uskutečnilo též řadu nahrávek pro Radio France, ARD, ORF aj.
     Ve své diskografii má kvarteto nahrávky skladeb Martinů, Haydna, Debussyho, Respighiho, Ullmanna, Myslivečka, Ryby, Richtera, Kramáře, Honeggera, Mozarta, Beethovena, Ravela a řady českých současných autorů.
     Repertoár Kvarteta Martinů zahrnuje skladby celé světové kvartetní literatury a díla české hudby (Smetana, Dvořák, Janáček aj.) se zvláštním zaměřením na dílo Bohuslava Martinů.
     
     Předprodej vstupenek v pokladně Rabasovy galerie
     Vstupné 80 Kč (studenti, důchodci 70 Kč)