Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 117 Ivo Mièka Být sochaøem
Katalog vydanch publikac v roce 2000
RABASOVA GALERIE RAKOVNK11
Ivo Mièka
Být sochaøem
o životì a práci s Miroslavem Pangrácem
1 2 Nejranìjší vzpomínka Trochu historie Pangrácové Rodina Dìdeèkova dílna Tøi králové Doma Krámek pana Knotka Budu malíøem První olejové barvy V dílnì u Františka Nonfrieda První sochy Šachta 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 Paní Chudobová a Ditrichová Do Bechynì Škola Pøijíždí i Pepa Pavlíèek Boženka Sedláèková Opìt u Nonfriedù Jak jsem portrétoval Jana Rennera Smìr AVU Zkouška Praha – hledá se byt Škola Vlastní ateliér AVU Laudovy korektury Vyuèování Klauzurní práce – „Vystìhovalci“ Speciálka Další osobnosti Max Švabinský 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Nejkrásnìjší studentská soutìž Závìr studia na Akademii Rakovnické výstavy Státnice Vojna Portrét Otýlie Beníškové Dìti Náhrobek Františka Škroupa Karel Havlíèek Borovský a Karel Èapek pro Národní muzeum v Praze Život kráèí dál Socha Gottwalda Socha T. G. Masaryka pro Rakovník Na závìr 35

Smìr AVU

     Rok 1945 – konec války. Vrátit se na poslední rok do Bechynì, nebo zkusit štìstí v Praze? Radí se s Jirkou Kodymem. Umprum se jim pøece jen zdá snazší, ale pak se rozhodnou pro nejvyšší možné vzdìlání – Akademii.
     Hned v èervnu, tak se domluvili, berou nìkteré své výtvory a hup na rektorát AVU. Budova nad Stromovkou je fascinuje. Slavnostní prostøedí, pøi vstupu Myslbekùv Krucifix, je tu Myslbekùv kùò, krásné obrazy.
     Zaklepou a sympatická paní se pøívìtivì ptá, jaké mají pøání. „Jsme žáci keramické školy v Bechyni a rádi bychom vstoupili do tohoto ústavu,“ vyhrkne Mirek pøipravenou vìtu, v podpaždí drží dvì figurky, v ruce album fotografií… „A kdy budou zkoušky?“
     Paní Pérová je zvìdavá: „U koho byste tak chtìli studovat?“
     Mirek ví, že tu uèí profesor Otakar Španiel, tak že by chtìl k nìmu.
     „Zkuste se podívat, mladý pane, jestli je pan profesor pøítomen,“ a radí, kudy se k Mirkovu oblíbenému mistrovi dostat. Koneènì objeví dveøe s vizitkou sochaøe a medailéra. Nadechne se, zauká… Nic. Kolem právì prochází portýr, pro profesory a studenty pan Dvoøák, který rozechvìlému adeptovi studia sdìluje, že pan profesor pøed chvilkou odešel, momentálnì není, a jak to vypadá, tìžko už dneska bude.
     Co nadìláš, èlovìèe, smùla. Mirek se rozmrzele vrací na rektorát a sdìluje paní Pérové, že se pokusil marnì. Tu do dveøí vstoupí krásný ušlechtilý èlovìk v bílém plášti a paní Pérová pohotovì øíká: „Anebo ukažte své práce tady panu profesoru Pokornému.“
     Mirek se tak poprvé dozvídá, že tu pùsobí i sochaø Karel Pokorný.
     Ten se pozornì zadíval na dìtský portrét a Lidickou ženu, pochválil, a co vyslovil dál, Mirkovi vzalo dech: „Jestli chcete, vezmìte si hned teï bílý pl᚝ a považujte se za mého žáka.“
     Usmál se nevìøícným rozpakùm zaèínajícího umìlce a mezi dveømi ještì dodal: „Ale jestli chcete, mùžete se pøihlásit ke zkouškám,“ a byl ten tam.
     Na zkoušky se Mirek pøihlásil, a jak se pozdìji dozvìdìl, profesoru Pokornému to zaimponovalo.
     Mirek tedy nakonec odchází z Akademie výtvarných umìní „s úsmìvem na rtech a zpìvem v srdci“, zatímco Jirka Kodym marnì hledá svého profesora Jakuba Obrovského a žádný malíøský Karel Pokorný mu do cesty nevstupuje. Mìl smùlu i pozdìji u zkoušek.
     Druhé kolo boje o AVU zapoèalo 27. záøí pìtaètyøicátého, kdy se naši dva hrdinové jdou dát na školu zapsat již oficiálnì, a vrcholí zkouškami 1. øíjna.
     Asistentem u profesora Pokorného byl v té dobì rodák ze Chlumu sochaø Václav Markup. Ten mìl samozøejmì radost z kluka z Rakovníka, radil, držel palce a Mirkovi se také jako obvykle daøilo.
Warning: fclose(): supplied argument is not a valid stream resource in D:\Sites\web_9333316471827453098126275\www\publ\book.php on line 156